Publicat pe Lasă un comentariu

Performanţă excelentă pentru Vlăduţ Simionescu

Performanţă excelentă pentru Vlăduţ Simionescu. Cel mai bun sportiv ieşean a luat medalia de bronz la concursul de Grand Slam de la Baku. Astfel, a urcat pe locul 18 în topul mondial de judo şi s-a calificat pentru Olimpiada din 2020, de la Tokyo.

O performanţă excelentă pentru sportul ieşean şi românesc s-a înregistrat în acest final de săptămână. Deşi neglijat în oraşul său natal, ba chiar umilit la desemnarea celor mai buni sportivi ieşeni ai anului 2018, judoka Vlad Simionescu a obţinut medalia de bronz la concursul Grand Prix de la Baku, a doua din acest an după succesul de la Antalya. Mai important decât aceasta, Vlad a devenit al doilea român după înotătorul Robert Glinţă care se califică la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. În limitele categoriei ^100, judoka legitimat la CS Politehnica şi antrenat de Costel Năftică, a avut un prim tur liber, după care a trecut de austriacul Daniel Allesdörfer.

În sferturi a pierdut în faţa rusului Anton Krivobokov, ceea ce l-a obligat să intre în recalificări, fază în care l-a depăşit pe reprezentatul ţării gazdă, Azerbaidjan, Rustam Koţoev, iar în meciul pentru bronz l-a învins prin ippon pe judoka Aliaksandr Vahkaviak (Beralus). Vlad a obţinut medalia de bronz, alături de rusul Krivobokov, iar un alt rus, Roman Şahbazov, a jucat marea finală şi a pierdut la gruzinul Ghela Zaalişvili “

Am obţinut o medalie pe care mi-am dorit-o foarte mult pentru ca au trecut cinci ani de când am luat ultima medalie la un concurs de Grand Slam. Îmi pare rău că am ratat finala, am avut şansa sâ-l înving pe Krivobokov. Nu aş fi reuşit acest lucru, fără ajutorul Centrului Preventis, complexului Vivertine şi fără suplimentele Weider”, a menţionat “Simi” pe facebook. Urcat pe locul 18 în topul mondial al categoriei, Vlăduţ va urma un stagiul de pregătire de două săptămâni în Japonia, după care va merge în regiunea Mongolia Interioară din China, unde va participa, în perioada 24-26 mai la Marele Premiul de la Hohhot. (Sursa: www.ziaruldeiasi.ro)